• 1 - Greybeards at Play- rok 1900

    Pierwsza publikacja G.K.C. składająca się z czterech wierszy, zawierająca również bogaty zbiór własnoręcznych ilustracji autora. więcej informacji »

  • 2 - The Wild Knight and Other Poems- rok 1900

    Druga książka Chestertona - zbiór wierszy. Zawiera m.in. wiersz "The Donkey" (Osioł), który rysuje przed nami świat Chestertona i jego filozofię; charakterystyczny humor, paradoksy, obronę prostosty i ubóstwa. więcej informacji »

  • 3 - The Defendant- rok 1901

    Pierwszy wydany zbiór esejów Chestertona. Książka składa się z artykułów i przemyśleń autora publikowanych na łamach czasopisam literacko-politycznego "The Speaker". więcej informacji »

  • 4 - Twelve Types- rok 1902

    Drugi w kolejności zbiór esejów. Pisane były z przeznaczeniem do publikacji w pismach "The Daily News" i "The Speaker". 12 esejów o sławnych ludziach (m.in. Św. Franciszku z Asyżu). więcej informacji »

  • 5 - Robert Browning- rok 1903

    Pierwsza "prawdziwa" książka Chestertona, po dwóch wydaniach poezji i dwóch wydaniach esejów. Ta publikacja G.K.C. była jak burza dla świata literackiego - wielu krytyków wypowiadało się o niej z uznaniem. więcej informacji »

  • 6 - G. F. Watts- rok 1904

    Pierwsze drukowane artykuły Chestertona dotyczyły krytyki malarstwa, a jedna z jego pierwszych książek - wydana w 1904 roku - jest "słownym" portretem artysty G. F. Watts'a. więcej informacji »

  • 7 - The Napoleon of Notting Hill - Napoleon z Notting Hill- rok 1904

    Mimo upływu niemal stu lat od chwili jej powstania, powieść Chestertona wciąż zachowuje aktualność jako pochwała wolności i obrona naturalnego życia społecznego przed martwymi doktrynami. więcej informacji »

  • 8 - The Club of Queer Trades - Klub niezwykłych zawodów- rok 1905

    Bohaterem Klubu Niezwykłych Zawodów jest sędzia Bazyli Grant, niezwykle przenikliwy erudyta, uznawany za człowieka, który postradał zmysły. Sędzia Grant należy do grona najbardziej znanych Chestertonowskich bohaterów. więcej informacji »

  • 9 - Heretics - Heretycy- rok 1905

    W pełnych uroku i dowcipu esejach G. K. Chesterton poddaje krytycznej analizie rozmaite opinie, postawy i światopoglądy, szeroko rozpowszechnione w literaturze i prasie. więcej informacji »

  • 10 - Charles Dickens- rok 1906

    Książa przyczyniła się do odrodzenia literatury Dickens'a. W konsekwencji seria Everyman’s Library, została wzbogacona o wprowadzenia autorstwa Chestertona do wszystkich dwudziestu czterech tomów autorstwa Dickens'a. więcej informacji »

  • 11 - The Man Who Was Thursday - Człowiek, który był Czwartkiem- rok 1907

    Człowiek, który był czwartkiem to nie tylko sensacyjna opowieść o prowokacji, dezinformacji i manipulacji, lecz także metafizyczny moralitet, stawiający pytanie o granice między dobrem a złem. więcej informacji »

  • 12 - All Things Considered- rok 1908

    Mistrz eseju zastanawia się nad zagadnieniami od poezji po patriotyzm, od anonimowości do obiektywności, od demagogii po mistykę, od nauki po religię, od fonetyki po pogoń za kapeluszem. więcej informacji »

  • 13 - Orthodoxy - Ortodoksja- rok 1908

    Uznawana za kamień milowy w rozwoju myśli chrześcijańskiej, arcydzieło retoryki i jedna z najważniejszych książek XX w. Autor, opisując swoją drogę do wiary, w sposób fascynujący wyważa drzwi otwarte od ponad dwóch tysięcy lat. więcej informacji »

  • 14 - Varied Types- rok 1908

    Wzbogacone o nowe pozycje wydanie "Twelve Types" wydane pod nowym tytułem "Varied Types". Zawiera dodatkowe eseje dotyczące takich postaci jak: Bret Harte, Alfred the Great, Tennyson, Ruskin, Queen Victoria i innych. więcej informacji »

  • 15 - George Bernard Shaw- rok 1909

    "Większość ludzi twierdzi, że zgadza się z Bernardem Shaw'em lub że go nie rozumie. Jestem jedyną osobą, która go rozumie i z nim się nie zgadza" - tekst z wprowadzenia do książki autorstwa GKC. więcej informacji »

  • 16 - Tremendous Trifles- rok 1909

    Książka zawiera po prostu jedne z najlepszych esejów jakie Chesterton kiedykolwiek napisał. Były one drukowane w Daily News w latach 1901-1913. Jedno z najlepszych wprowadzeń do twórczości autora. więcej informacji »

  • 17 - The Ball and the Cross - Kula i krzyż- rok 1909

    Książka łączy w sobie sensacyjną i wartką akcję z angielskim poczuciem humoru, a także z ponad czasowymi pytaniami: o wiarę w Boga i pojmowanie Jego istoty. więcej informacji »

  • 18 - What's Wrong with the World- rok 1910

    Nasze społeczeństwo doświadcza kryzysu przed jakim Chesterton ostrzegał niemalże wiek wcześniej. Rozpada się instytucja rodziny, szkolnictwo pogrąża się w całkowitym chaosie, atakowane są nasze podstawowe swobody. więcej informacji »

  • 19 - Alarms and Discursions- rok 1910

    W tym zbiorze esejów Chesterton porusza się gładko od radości do baśniowości, zauważa, że poeci są zagadkowo cisi w temacie sera, futuryści nie znają przekleństw, natomiast Anglia jest jedynym miejscem, w którym można znaleźć Pogodę. więcej informacji »

  • 20 - William Blake- rok 1910

    Wielu fanów William'a Blake'a założyło z góry, że Chesterton i Blake są jak olej i woda i nie da się tego połączyć. Książka ta ujawniła - kolejny raz - siłę G.K.C. jako krytyka. więcej informacji »

  • 21 - Appreciations and Criticisms of the Works of Charles Dickens- rok 1911

    Peter Ackroyd autor monumentalnej biografii Dickens'a stwierdził, że przeczytał wszystko co kiedykolwiek napisał oraz co napisano o Dickens'ie. Zrobił to by udowodnić, że najlepszym biografem Dickens'a był G.K. Chesterton. więcej informacji »

  • 22 - The Innocenece of Father Brown - Niewinność księdza Browna- rok 1911

    Podczas podróży z odczytami po Anglii w 1904 roku, Chesterton poznał jedną z najważniejszych postaci swojego życia - katolickiego księdza John'a O'Connor'a, dozgonnego przyjaciela i inspirację; jednocześnie pierwowzór księdza Brown'a. więcej informacji »

  • 23 - The Ballad of the White Horse- rok 1911

    Ballada jest opowieścią o angielskim królu Alfredzie, który walczył z Duńczykami w 878 roku. Jest to również opowieść o Chrześcijaństwie walczącym przeciwko niszczącym siłom nihilizmu i pogaństwa, którą prowadzimy po dziś dzień. więcej informacji »

  • 24 - Manalive - Żywy Człowiek- rok 1912

    Nieprawdopodobne, a nawet nieco absurdalne wydarzenia sąsiadują z rozważaniami filozoficznymi bohaterów, a wszystko opisane jest z prawdziwie angielskim poczuciem humoru. więcej informacji »

  • 25 - A Miscellany of Men- rok 1912

    Nie jest to przypadkowy zbiór esejów; jakby sugerował tytuł. Znajdziemy tam entuzjazm, poetyckie opisy ognia i deszczu, wiosny, architektury gotyckiej, czy żołnierza modlącego się w kościele - a to wszystko wyraźnie splecione... więcej informacji »

  • 26 - The Victorian Age in Literature- rok 1913

    Wydawcy dobitnie zaznaczyli, że nie oferują książki jako "miarodajnej historii literatury wiktoriańskiej", lecz jedynie spojrzenie autora na wskazany temat. Chesterton nie unika też spojrzenia religijnego. więcej informacji »

  • 27 - Magic- rok 1913

    W listopadzie 1913 roku w londyńskim "Little Theatre" po raz pierwszy wystawiono tę sztukę Chestertona. Pierwszy spektakl obejrzało 165 widzów. Sztuka została dobrze przyjęta przez publiczność, niewiele później również w Nowym Jorku. więcej informacji »

  • 28 - The Flying Inn - Latająca gospoda- rok 1914

    Książka Chestertona to sprzeciw wobec postoświeceniowych "racjonalistycznych" trendów, które całe bogactwo ludzkiego doświadczenia chciałyby pozamykać w sztywnych ramach procedur i kodeksów. więcej informacji »

  • 29 - The Wisdom of Father Brown - O mądrości ojca Browna- rok 1914

    Druga z kolei książka o losach katolickiego księdza. 12 krótkich opowieści o ojcu Brown'ie, które początkowo ukazały się w magazynie Pall Mall. Powieść detektywistyczna w najlepszym gatunku z zaskakującymi zwrotami akcji. więcej informacji »

  • 30 - The Barbarism of Berlin- rok 1914

    Książka jest krytyką wydarzeń związanych z wybuchem I Wojny Światowej, zwłaszcza od strony Anglików. Autor, jak to ma w zwyczaju, zaskakuje trafnością swoich prostych i zarazem celnych spostrzeżeń. więcej informacji »

  • 31 - Poems- rok 1915

    Frances - żona Chestertona, zebrała ten zbiór poezji w czasie, gdy jej mąż był poważnie chory (spodziewano się najgorszego). Nie spodziewała się, że mąż doczeka publikacji zbioru; wydanie pojawiło się tuż po wyzdrowieniu pisarza. więcej informacji »

  • 32 - Wine, Water, and Song- rok 1915

    Kolekcja 16 poematów G. K. Chestertona, które z wyjątkiem "The Strange Ascetic" pierwotnie stanowiły część powieści "Latająca gospoda". więcej informacji »

  • 33 - The Appetite of Tyranny- rok 1915

    Chesterton nie mógł przydać się na froncie jako żołnierz (choroba), użył więc swojej największej broni - pióra. Widział rolę Anglii jako obrońcy cywilizacji europejskiej przed "imperium czytej rasy i kajdan" więcej informacji »

  • 34 - The Crimes of England- rok 1915

    Na książkę składa się zbiór esejów spisanych w trakcie trwania I Wojny Śwaitowej. Chesterton, wielki angielski patriota, krytykuje swój kraj i stawia celne diagnozy, krytykuje Niemców, porusza jak zwykle niewygodne i drażliwe tematy. więcej informacji »

  • 35 - Divorce versus Democracy- rok 1916

    Bogaci w większości wierzą w rozwód; biedni zasadniczo wierzą w wierność. Wszystkie wzniosłe rzeczy w życiu wymagają zapłaty, nawet jeśli zapłatą miałaby być jedynie obietnica: "na dobre i na złe". więcej informacji »

  • 36 - Lord Kitchener- rok 1917

    Krótka biografia Lorda Herberta Horatio Kitchenera, ma formę panegiryku. Napisana tuż po śmierci bohatera ku pokrzepieniu serc i z powodu fascynacji autora postawą Kitchenera jako wielkiej indywidualności i Anglika. więcej informacji »

  • 37 - A Short History of England- rok 1917

    Książka ujmująca dzieje Wielkiej Brytanii w kontekście cywilizacyjnym, religijnym i kulturowym. Wielu mieszkańcom Wysp Brytyjskich pomogła odpowiedzieć na pytanie: kim naprawdę są Anglicy? więcej informacji »

  • 38 - Utopia of Usurers- rok 1917

    Aidan Mackey, człowiek, który napisał najwięcej "słów wprowadzenia" do książek Chestertona, zwraca uwagę, że można zacząć lekturę tego autora od dowolnej książki - poza tą. więcej informacji »

  • 39 - Irish Impressions- rok 1919

    Podczas swojej pierwszej podróży do Irlandii, Chesterton napisał serię artykułów dla New Witness, które zostały wydane jako książka. Udowodniła ona, że dla Irlandczyków G.K.C. był najlepszym przyjacielem i obrońcą jakiego mogli sobie wymarzyć. więcej informacji »

  • 40 - The Superstition of Divorce- rok 1920

    Zbiór esejów publikowanych początkowo w New Witness. Chesterton nie skupia się w zasadzie nad sakramentalną i religijną stroną małżeństwa, a raczej praktycznych i historycznych społecznych powodów dla zawarcia związku. więcej informacji »

  • 41 - The Uses of Diversity- rok 1920

    Kolekcja esejów z cotygodniowej kolumny autora w takich wydawnictwach jak The Illustrated London News i New Witness. Eseje wybrane zostały spośród obublikowanych w ciągu ostatnich 12 lat. więcej informacji »

  • 42 - The New Jerusalem- rok 1920

    Podczas Bożego Narodzenia w 1919 roku, Chesterton opuścił Beaconsfield i odbył podróż w czasie do miejsca gdzie Święta wzięły swój początek. Książka to filozoficzna opowieść o podróży przez Europę i pustynię do Palestyny. więcej informacji »

  • 43 - Eugenics and Other Evils- rok 1922

    Tylko jeden pisarz napisał książkę przeciwko Eugenice i był to właśnie Chesterton. Eugenika i inne zło jest zapewne najbardziej proroczą z książek pisarza. więcej informacji »

  • 44 - What I Saw in America- rok 1922

    Często przyjmuje się, że twórczość Chestertona związana z Anglią jest często aktualna również dla Stanów Zjednoczonych. Autor wykorzystywał każdą okazję, aby zaprezentować różnice między oboma krajami ukazując ich wyjątkowość. więcej informacji »

  • 45 - The Ballad of St Barbara and Other Verses- rok 1922

    Kolekcja poezji Chestertona wydana w 1922 nie należy do "łatwej poezji". Jest to poezja wojenna. W zbiorze znajdziemy mieszaninę legend i historii. Św. Barbara jest patronką artylerii i zagrożonych nagłą śmiercią. więcej informacji »

  • 46 - The Man Who Knew Too Much- rok 1922

    W zbiorze opowiadań "Człowiek, który wiedział za dużo" do galerii ekscentrycznych bohaterów Chestertona dołącza kolejny dziwny bohater rozwiązujący skomplikowane zagadki kryminalne – brytyjski arystokrata Horne Fisher. więcej informacji »

  • 47 - Fancies Versus Fads- rok 1923

    Jeden z najlepszych zbiorów esejów G. K. Chestertona, wydany w 1923 roku, a publikowanych początkowo w czasopismach: London Mercury, New Witness i Illustrated London News. więcej informacji »

  • 48 - St. Francis of Assisi- rok 1923

    Chesterton opisuje przemianę Franciszka od żołnierza i wojownika do budowniczego i reformatora. Opisuje go jako trubadura i Boskiego klauna, śpiewającego i tańczącego dla swego Pana, próbuje zanużyć się w jego mistycyzmie. więcej informacji »

  • 49 - Tales of the Long Bow- rok 1925

    Kto powiedział, że Dystrybucjonizm jest nudny? Te opowieści sugerują coś zupełnie przeciwnego. Latające świnie i zjadanie kapelusza... Tylko Chesterton potrafi tak troszczyć się o każde słowo. więcej informacji »

  • 50 - The Everlasting Man - Wiekuisty Człowiek- rok 1925

    Wiekuisty człowiek to pełna rozmachu, erudycji i słownej wirtuozerii próba ukazania chrześcijańskiej wizji dziejów od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Ta książka od pokoleń umacnia wątpiących i niepokoi ateistów! więcej informacji »

  • 51 - William Cobbett- rok 1925

    Książki Chestertona o innych, są w zasadzie książkami o nim samym. W Cobbett'cie zaiteresowały go szczczególnie dwa aspekty: historyczny (przeszłość) i ekonomiczny (trafna wizja przyszłości). więcej informacji »

  • 52 - The Incredulity of Father Brown - Niedowiarstwo księdza Browna- rok 1926

    "Niedowiarstwo księdza Browna" to trzecia z serii powieści, opublikowana w 1926 roku, 12 lat po pierwszej książce o ojcu Brownie. W międzyczasie zmieniły się dwie rzeczy: ojciec Brown stał się sławny, a Chesterton został Katolikiem. więcej informacji »

  • 53 - The Outline of Sanity- rok 1926

    Cechą dobrego społeczeństwa jest ludzkie szczęście. Nie znaczy to, że powinniśmy być bogatsi, zapracowani, bardziej wydajni, produktywni czy postępowi. Nie musimy czynić żadnych z tych rzeczy, jeśli nie czynią one nas szczęśliwymi. więcej informacji »

  • 54 - The Catholic Church and Conversion - Kościół katolicki i konwersja- rok 1927

    W 1922 roku, w wieku 48 lat, Chesterton wstąpił do Kościoła Katolickiego. Dla wielu ludzi od dawna był katolikiem, bo przez lata bronił tego kościoła. G.B. Shaw miał powiedzieć: "Gilbert, to zaszło już za daleko." więcej informacji »

  • 55 - The Return of Don Quixote - Powrót Don Kichota- rok 1927

    Ostatnia z nowel Chetsertona jest odbiciem jego pierwszej noweli. Jeden ze współczesnych recenzentów określił ją jako: "nowy rodzaj Napoleona przychodzącego z nowego Notting Hill". więcej informacji »

  • 56 - The Secret of Father Brown - Tajemnica księdza Browna- rok 1927

    Czwarta część z pięciotomowego zbioru opowiadań o księdzu Brownie. Dedykowana księdzu Johnowi O'Connor. Był on dla Chestertona inspiracją jako ten, którego - jak pisze autor - prawda jest straszniejsza od fikcji... więcej informacji »

  • 57 - Robert Louis Stevenson- rok 1927

    Po ukazaniu się książki przyjaciel Stevensona Edmund Gosse napisał do Chestertona list, w którym gratulował mu "rozumienia" Stevensona. Obrona Stevensona to kolejny sukces GKC. więcej informacji »

  • 58 - The Poet and the Lunatics - Poeta i wariaci- rok 1929

    Poeta i wariaci to zbiór sensacyjnych opowiadań, których bohaterem jest Gabriel Gale roztargniony poeta i natchniony malarz - nie mylić z Gabrielem Syme z "Człowieka, który był czwartkiem". więcej informacji »

  • 59 - Four Faultless Felons- rok 1930

    Książka opowiada o czterech mężczyznach, którzy nazywają się: John Hume, Dr. John Judson, Alan Nadoway, John Conrad. Każdy bohater jest tematem odrębnej historii, a elementy kryminalne przeplatają się z elementami romansu. więcej informacji »

  • 60 - Come To Think of It- rok 1930

    Jak wiele poprzednich zbiorów esejów i ten rzuca nowe światło na współczesne Chestertonowi trendy. Podejmuje się on m.in. temat bezkrytycznie akceptowanej tzw. "naturalnej selekcji", punktując jasno, że nie ma ona logicznego sensu. więcej informacji »

  • 61 - All is Grist- rok 1931

    Zbiór esejów publikowanych w Illustrated London News w latach 1930-31. Pokazuje ponownie Chestertona jako pisarza trafnie przewidującego i prowokacyjnego oraz mistrza paradoksu. więcej informacji »

  • 62 - Chaucer- rok 1932

    Chesterton był często krytykowany za "ślepe" idealizowanie Średniowiecza. Świat przecież krytykuje ten okres jako czas zacofania, ciemnoty i niewoli. G.K. Chesterton stara się rozświetlić te pozorne mroki - z niezwykłym skutkiem. więcej informacji »

  • 63 - All I Survey- rok 1933

    Kolejny już zbiór esejów Chestertona publikowanych co tydzień w piśmie Illustrated London News w latach 1931-32. Zawiera najrozmaitszą tematykę, od podatków, poprzez układ słoneczny do jedzenia i spania. więcej informacji »

  • 64 - St. Thomas Aquinas - Św. Tomasz z Akwinu- rok 1933

    Świętego Tomasza z Akwinu G.K. Chestertona można czytać po prostu dla przyjemności. Ta niewielka książka jest najlepszym i najkrótszym popularnym wprowadzeniem w myśl teologiczną jak i filozoficzną św. Tomasza z Akwinu. więcej informacji »